İkamet İzni Nedir?

İçişleri bakanlığı 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde yabancıların; Türkiye’de kanuni ve yasal yaşayabilmesi için Göç idaresi tarafından verilmiş olan izin türlerine ikamet izni denir.

İkamet İzni ile Oturma İzni Arasındaki Fark Nedir?

İkamet izni ile oturma izni arasında hiçbir fark yoktur. İkamet izni’nin diğer adı oturma iznidir. Sadece ikamet ve oturma eş anlamlı kelimedir.

İkamet İzni Türleri

  • Kısa Dönemli İkamet İzni
  • Uzun Dönemli İkamet izni
  • Öğrenci İkamet İzni
  • Uzun Dönem İkamet İzni
  • İnsani İkamet İzni

İkamet İzni Nereden Alınır?

“3 Adımda Kolay İkamet İzni Nasıl Alabilirsiniz!”

1 Adım: İkamet izni alma işlemi tamamen “Göç İdaresi” yetkisinde olup online başvuru ve randevu sistemi “e-ikamet randevu” üzerinden Türkiye’ye giriş vizesine uygun olan ikamet izni çeşitlerinden biri seçerek sistemden öncelikle başvuru yapılır.

2.Adım: E-ikamet sistemi formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız için önemli etken yabancı sağlık sigortası poliçesidir. Sistemde randevu al ekranına geçebilmeniz için en önemli istenen belgelerin başında özel sağlık sigortası bilgileri gelmektedir. Bilgileri doğru ve eksiksiz tamamladıktan sonra randevu al butonu ile randevu tarihinizi aldıktan sonra dosyanıza ekleyeceğiniz başvuru formu hazırlanmış olur.

3.Adım: Evet; ikamet izni dosyanıza şimdi eklemeniz gerekenler ise istenilen ikamet izni türüne göre farklılık göstermektedir. Tamamlamış olduğunuz dosyanızı şimdi! sistem tarafından verilmiş olan randevu tarihi ve saatinde seçmiş olduğunuz il göç idaresi veya ilçe çalışma grup başkanlığına teslim etmektir.