Göç İdaresi Randevu Nasıl Alınır

E-ikamet randevu alma ekranı

Göç İdaresi Randevu Nasıl Alınır?

Türkiye’de bulunan ilk kez ikamet izni alacak yada var olan oturma izni süresini uzatmak / yenileme yaptırmak istiyorsanız. Göç idaresi sayfasındaki e-ikamet uygulaması üzerinden online randevu ile başvuru yapabilirsiniz. Oturma izni için göç idaresi internet sitesindeki e-ikamet ile kolayca randevu alabilirsiniz.

goc.gov.tr – Göç İdaresi 

Kolayca İkamet İzni Randevusu Nasıl Alabilirsiniz!

Göç idaresi randevu alırken e-ikamet randevu uygulamasına giriş yaptığınızda yukarıdaki ekran öncelikle karşınıza gelecektir. Burada size uygun olan butonu “ilk kez başvuru” – “uzatma başvuru” yada “geçiş başvuru” ekranı seçildikten sonra mutlaka doğru ve eksiksiz olarak formu tamamlamanız için mutlaka e-ikamet sigorta poliçenizi satın almış olmanız gerekir. E-ikamet randevu sistemine mail SMS veya cep telefonu SMS ile doğrulama kodu ile giriş yapabilirsiniz.

E-ikamet uygulamasındaki başvuru formunu doldururken tüm alanları değil, sadece kırmızı * yıldızlı işaretli alanları doğru ve hatasız girmelisiniz, bu konuda dikkatli olmanızı yada uzman bir ikamet danışmanlık firmasından destek almanızı tavsiye ederiz. Başvuru formu hatalı yada yanlış bilgi girilmesi halinde ikamet izni başvurusu red edilebilmektedir.

Sisteme devam edebilmeniz için gerek olan yabancı sağlık sigortası fiyatları aşağıdaki gibidir.

Tüm alanları ve formu eksiksiz doldurduğunuza eminseniz, randevu al ekranına devam edelim. Sigorta bilgi ekranından hemen sonra amacınıza uygun kalış seçenekleri karşınıza gelecektir. Örneğin; turizm amaçlı kalacaklar seçtikten sonra 1 yıllık veya 2 yıllık seçeneği de seçildikten sonra ikamet izni başlangıç tarihi seçilir. Bir sonraki ekranda ise karşımıza ise randevu al, bilgileri düzenle ve vergi ödeme ekranları gelmektedir. Bu ekrandaki randevu al seçeneğinden sonra size en uygun olan göç idaresi seçildikten sonra (İstanbul için sistem otomatik olarak randevu ataması yapmaktadır.) diğer iller için randevu seçmesi için önce tarih daha sonrasında ise saat seçimi yapılarak kolayca randevu alınır.

Size Sunduğumuz Hizmetlerimiz;

  1. İkamet izni dosyanızın hazırlanması,
  2. İkamet izni dosyanızın takibi,
  3. İkamet izni dosyanızda bulunan eksiklerin verilen ek sürede tamamlanması, 
  4. İkamet izni için gerekli tercüme ve noter tasdik işlemleri,
  5. İkamet izni vergi, harç ve kart ücretlerinizin ödenmesi,
  6. İkamet izni için geçerli sağlık sigortası poliçesinin temini,
  7. İkamet izni dosyanız teslim edilirken refakatçi olarak size eşlik ediyoruz.
  8. Diğer tüm ikamet izni işlemlerinizde bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir