Evde yabancı bakıcı çalıştırma şartları

Türkiye’de Evde Yabancı Uyruklu Bakıcı Çalıştırma 

Ev hizmetleri sektöründe yani evde çalıştırılmak istenen yabancı uyruklu bakıcı, dadı vb. diğer işçi ve personel için; sadece 3 alanda ve değerlendirme kriterlerine sahip olan işverenlerin çalışma izni başvurusu olumlu sonuçlandırılacaktır. 

Evde Yabancı Bakıcı Çalıştırma Şartları 

Evinizde geçtiğimiz yıllardaki olduğu gibi temizlikçi, hizmetçi, ev yardımcısı veya ev işlerine yardımcı alanlarında çalışma izni başvurusu yapılırken, “uluslararası işgücü kanunu” ile yabancı uyruklu çalıştırma şartları ve çalışma alanları da değiştirildi. Ev hizmetlisi olarak evde personel çalıştırma alanları aşağıdaki gibidir;

 • Evde çocuk bakımı – bakıcısı (0 – 8 yaş arası “maksimum 12 değerlendirmeye tabidir.)
 • Evde bebek bakımı – bakıcısı (0 – 8 yaş arası “maksimum 12 değerlendirmeye tabidir.)
 • Evde hasta bakımı – bakıcısı (doktor raporu istenmektedir.)
 • Evde yaşlı bakımı – bakıcısı  & Refakatçi (65 yaş üstü kişilerin bakımı) olarak sadece çalışma izni başvurusu yapılarak izin alınabilir.

İka Göç Danışmalık Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belge danışmanlık hizmetleri kapsamında ‘yeterlilik belgesi‘ sahibi yasal bir yabancılara hizmet veren çalışma izni danışmanlık şirketidir. Yabancıların yasal izinleri başvurusu olan ”çalışma izni” ile ilgili tüm işlemlerini %100 garanti ve güvenilirlik çerçevesi içinde yapmaktayız. Sizde size özel imkân ve ekonomik fiyat avantajlarından faydalanmak için bizi hemen arayabilirsiniz.

Yabancı Uyruklu Bakıcı Çalıştırma Değerlendirme Kriterleri 

Evde çocuk bakıcısı, bebek bakıcı, hasta bakıcısı veya yaşlı bakıcısı çalıştırmak istiyorsanız. Çalışma izni başvurusu yapmadan önce değerlendirme kriterlerine sahip olup olmadığınızı mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Çocuk ve bebek bakımında yabancı işçi çalıştırma, hasta bakıcı olarak hasta bakımında personel çalıştırma ve yaşlı bakıcı olarak yaşlı bakımına eleman çalıştırmak için her alan için istenen evrakları ve değerlendirme kriterlerine çok dikkat etmelisiniz.

Yabancı Bakıcı Çalıştırma Maliyetleri 

2019 – 2020 yılı için ev hizmetlerinde yabancı çalıştırılmanın gideri ve maliyeti en az asgari ücret üzerinden işveren sgk bildirimi yapmak zorundadır. Her sektörde olduğu gibi bakıcı çalıştıran işverenleri de devlet teşvikler ile desteklemektedir.

Bakıcı İçin Çalışma İzni Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yabancı uyruklu kişinin mutlaka en az geçerlik süresi (6) ay ikamet izni sahibi olması gereklidir. Ayrıca; en (6) ay az geçerliliğe sahip pasaportu bulunmak zorundadır. Oturma izni olan yabancı bakıcı adayına çalışma izni almak hem ucuz hemde kolayca başvuru yapabilirsiniz.

2019 da aylık SGK prim ücretleri ne kadar?

Aylık prim ücreti ödemesi 959,25 Tl dir.

2019 ASGARİ ÜCRET TABLOSU (BEKAR VE ÇOCUKSUZ)
ASGARİ ÜCRET 2.558,00 TL
GÜN 30
GÜNLÜK BRÜT ÜCRET 85,27 TL
AYLIK BRÜT ÜCRET 2.558,00 TL
İŞÇİ SGK PAYI ( % 14 ) 358,12 TL
İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI ( % 1 ) 25,58 TL
GELİR VERGİSİ MATRAHI 2.174,30 TL
GELİR VERGİSİ TUTARI ( % 15 ) 326,15 TL
DAMGA VERGİSİ ( %07,59 ) 19,42 TL
İŞÇİ KESİNTİLER TOPLAMI 729,26 TL
NET ELE GEÇEN ( AGİ’SİZ ) 1.828,74 TL
AGİ (Bekâr ve Çocuksuz) 191,85 TL
NET ELE GEÇEN ( AGİ DAHİL ) 2.020,59 TL
 

ÖNEMLİ! Çalışma izni başvurusu yapmadan önce bizi aramayı unutmayınız. Doğru ve eksiksiz bir başvuru hızlı çalışma izni almak demektir. Alanında uzman çalışma izni danışmanlarımızla 2005 yılından beri Türkiye’de yabancıların yasal izinlerinin alınması hususunda profesyonel ve garantili hizmet veriyoruz.

ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURU ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ

Çalışma izni başvurusu yurt içi ve yurt dışı olmak üzere değişkenlik göstermektedir.

 • E-imza “Elektronik İmza” Alma 
 • İş Sözleşmesinin Hazırlanması 
 • Evrakların ve Dosyanızın Hazırlanması 
 • Çalışma İzni Başvuru Formu 
 • Dosya ve Başvuru Takibi
 • E-Bildirge SGK İşlemleri
 • Nüfusa Kayıt İşlemleri 
 • Çalışma İzni Harç ve Kart Ödeme 
 • Çalışma İzni İptal İşlemleri
 • Çalışma İzni Devlet Teşvikleri ve diğer çalışma izni ilgili tüm hususlarda sizlere profesyonel uzman danışman ekibimiz ve avukatlarımızla hizmet vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir